Fašistické a vojnové režimy
Stránka SSCIT a MVSR o vojnových zločineských režimoch na území SR
Aktuálny jazyk: SK | EN DE HU |
Vítajte návštevník | Prihlásenie Nový užívateľ
Skip Navigation Links
||
S.S.C.I.T.
||
Prihlásenie
|
W.V.C.
E.U.C.
eLearning
Download
Vojnové režimy
Network Work
|
Hľadanie
|
Sponzori
Partneri
|
RSS Feed
Ponuka (NF-MVSR)

Skip Navigation Links
Vojnové režimy
Aktuality
Diktátorské režimy
Boľševizmus a fašizmus
Slovenská republika
HistóriaExpand História
FašizmusExpand Fašizmus
KomunizmusExpand Komunizmus
Zverstvá fašizmuExpand Zverstvá fašizmu
FotogalérieExpand Fotogalérie
Základné pojmy
Pre súčasnosť
SÚTAŽEExpand SÚTAŽE
Kontakt

Skip Navigation Links
Naše Projekty
W.V.C.
E.U.C.
V.Z.O.
Vojnové režimy
Europe Direct RS
PGM
PI2G

Skip Navigation Links
Iné Linky
Ministerstvá SRExpand Ministerstvá SR
ZoznamyExpand Zoznamy
Iné LinkyExpand Iné Linky
IT VývojExpand IT Vývoj
XRlc Development

Digital Education, využite možnosti kvalitného, moderného vzdelávania.

Komunizmus
Komunizmus je ideológia usilujúca o likvidáciu kapitalizmu a vytvorenie tzv. beztriednej spoločnosti, vychádzajúca z učenia K. Marxa, F. Engelsa a V. I. Lenina, totalitne presadzujúca zospoločenštené vlastníctvo a rovnostárske rozdeľovanie.

Na jeseň roku 1917 sa rozšírilo po celom svete slovo komunizmus. Jeho pôvod sa odvodzuje z latinského slova communis (patriaci všetkým). Prvé myšlienky o ňom sformuloval starogrécky filozof Platón vo svojom diele Ústava pred vyše dvetisíctristo rokmi. Prvá komunistická vláda vznikla v Rusku, s revolúciou však znova povstala diktatúra. Na začiatku a v polovici 19. storočia sa socializmus zdal moderným politickým hnutím. Pohotovo ho prijali najmä vo Francúzsku. Aj v iných európskych krajinách, v ktorých priemyselná revolúcia spôsobila pálčivé sociálne problémy, ľudia dozreli pre myšlienku, že nie súkromné, no spoločné vlastníctvo prostriedkov umožní masám, aby sa mohli spravodlivo podieľať na výsledkoch spoločnej práce. Socializmus sa stal nádejou pre budúcnosť. Dokonca mnohí kňazi učili, že socializmus je jednoducho iný názov pre kresťanstvo.

Karol Marx vo svojom Manifeste komunistickej strany tvrdil: „Robotníci nemajú čo stratiť okrem pút, ale môžu získať celý svet.“ Marxizmus sa ako svetonázor rozšíril najmä v prostredí robotníckeho hnutia. Táto ideológia mala pokrokovú predstavu vývinu dejín s viacerými utopickými prvkami. Verili spravodlivej budúcnosti, čím sa stali pre mnohých nepochybne príťažlivými. Verili v rovnosť všetkých ľudí. Tvrdili, že bude odstránený protiklad medzi mestom a dedinou, medzi duševnou a telesnou prácou, že sa odstráni vykorisťovanie človeka človekom. Pritom mal každý pracovať podľa svojich schopností a dostať podľa svojich potrieb. Na dosiahnutie tohto cieľa však musí štát disponovať všetkým bohatstvom krajiny. V komunistických štátoch riadila komunistická strana vládu, armádu a verejnú správu. Mala vplyv aj na hospodárstvo, televíziu, rozhlas, tlač a výchovu. Ľudu sa poskytovali iba tie informácie, ktoré neodporovali strane. Tá vkladala celý aparát súdov a polície do svojich služieb a obete považovala, pokiaľ sa bránili, za zločincov. Komunistický systém znevýhodňoval jedného občana na úkor druhého tým, že tento občan bol nútený urobiť čosi, čo keby neurobil, spáchal by zločin. Komunisti tak učinili zo zákona svoju zbraň. Skúsme si predstaviť reguláciu práce nátlakom, ktorá nie je násilím voči slobode. Alebo skonfiškovanie majetku nátlakom, ktoré nie je násilím voči vlastníctvu.

Pokiaľ sa nechceme zmieriť s týmto protikladom, prídeme k záveru, že štát nemôže organizovať prácu a priemysel a neorganizoval by pritom bezprávie.

Komunizmus tvrdí, že slobodné podnikanie spôsobuje nezamestnanosť, chudobu, monopolizáciu a konflikty medzi zamestnancami a zamestnávateľom. Riešením týchto problémov je rovnomerné a spravodlivé rozdeľovanie národného dôchodku.


Prehľadávanie:
Live | Google

Funkcie stránky
None

Darujte 2%!
Rozhodnite sami a darujte 2% z vašej zaplatenej dene.
Ďalšie informácie

Speech web

Start TTS

Ďalšie info...

Support program
Pomôžte nám a podporte pripravovaný grantový systém pre oblasť IKT a kybernetiky!
Ďalšie informácie

Vzdelávanie
Všeobecné pojmy
Počítačové prostredie
Spracovanie textu
Tabuľový kalkulátor
Tvorba webu
Ďalšie informácie


Dnes je:
4. 7. 2020
.
Kontaktujte nás Upravte svoj profil Ochrana osobných údajov Podmienky používania S.S.C.I.T.
Posledná aktualizácia: 7/22/2009 11:27:28 PM
471E12A0-FE3C-4ee2-A3EF-FB83AFA57461