Fašistické a vojnové režimy
Stránka SSCIT a MVSR o vojnových zločineských režimoch na území SR
Aktuálny jazyk: SK | EN DE HU |
Vítajte návštevník | Prihlásenie Nový užívateľ
Skip Navigation Links
||
S.S.C.I.T.
||
Prihlásenie
|
W.V.C.
E.U.C.
eLearning
Download
Vojnové režimy
Network Work
|
Hľadanie
|
Sponzori
Partneri
|
RSS Feed
Ponuka (NF-MVSR)

Skip Navigation Links
Vojnové režimy
Aktuality
Diktátorské režimy
Boľševizmus a fašizmus
Slovenská republika
HistóriaExpand História
FašizmusExpand Fašizmus
KomunizmusExpand Komunizmus
Zverstvá fašizmuExpand Zverstvá fašizmu
FotogalérieExpand Fotogalérie
Základné pojmy
Pre súčasnosť
SÚTAŽEExpand SÚTAŽE
Kontakt

Skip Navigation Links
Naše Projekty
W.V.C.
E.U.C.
V.Z.O.
Vojnové režimy
Europe Direct RS
PGM
PI2G

Skip Navigation Links
Iné Linky
Ministerstvá SRExpand Ministerstvá SR
ZoznamyExpand Zoznamy
Iné LinkyExpand Iné Linky
IT VývojExpand IT Vývoj
XRlc Development

Digital Education, využite možnosti kvalitného, moderného vzdelávania.

Slovensko a fašizmus
Slovenská história je poznačená aj fašistickou minulosťou. Krvavou históriou, ktorá sa smutne zapísala do našich dejín. Napriek tomu sa nájdu takí, ktorí chcú spomínať a oslavovať. Takéto nesprávne vlastenectvo je nebezpečným oslavovaním totalitného systému, ktorý má na svedomí desaťtisíce obetí. Keď hovoríme o slovenskom štáte, nehovoríme o národe, ale o neofašizme.

Prečo je treba vedieť čo sa stalo? Pretože sú to naše dejiny a môžeme sa z nich veľa poučiť. Hlavne v tom, že najprv nevinné slová o hrozbe, neskôr tvrdšie vyjadrenia a diskriminácia, končili vývozom vyše 70000 nevinných ľudí do koncentračných táborov. Toto sa nesmie už nikdy opakovať! Viete si predstaviť že by Vášho suseda vzali na vyhladovanie do koncentračného tábora s celou rodinou a nikdy by sa už nevrátili? Len preto, že je Žid, čo by ste sa dozvedeli možno až v deň ich odvozu.

Populistické hlasy lákajúce masy na sladkú lož o strachu a nenávisti voči iným, o potrebe obrany proti iným národom, národnostiam, či iným rasám sú chytľavé a nebezpečné. Mali úspech aj na Slovensku a preto je história Slovenského štátu aj temnou históriou, na ktorú nemôžeme byť hrdí.

Nemožno spochybniť okolnosti jeho vzniku, ani snahy o záchranu Slovenského národa a celistvosti nášho územia, ale jednoznačne musíme odsúdiť praktiky ktoré ho sprevádzali - deportácie Židov do koncentračných táborov, prenasledovanie ľudí s opačným názorom, pôsobenie ako satelit po boku fašistického Nemecka.. Slovenský štát bol totalitný.

Počas Slovenského štátu bolo deportovaných vyše 70 000 ľudí a prežilo z nich iba pár stoviek!

Nemôžeme si naň s nostalgiou spomínať a pociťovať vlasteneckú hrdosť. Prejavom našej lásky k národu by malo byť očistenie sa od všetkých prejavov netolerancie. Existencia Slovenského štátu môže byť pre nás mementom a výstrahou.

Odvážne aktivity ľudí, ktorí pomáhali utláčaným a Slovenské národné povstanie v ktorom sa Slováci vzopreli voči fašizmu – to sú skutky našich predkov, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Fašizmus v Slovenskom štáte bol skôr pošliapaním národnej hrdosti. Nezabúdajme na to ani dnes, keď vidíme ľudí spievajúcich nacionalistické piesne, vyzdvihujúce svoje vlastenectvo nenávisťou k iným národom a menšinám. Nie je málo tých, ktorí volajú po rezerváciách, žiadajú riešenia s malým dvorom a veľkým bičom. Dávajme si pozor! Naše sympatie, ba aj nemý súhlas, či ľahostajnosť, môžu zapríčiniť nové tragédie, genocídu, holokaust.

Ani v dnešnej modernej dobe v 21. storočí nie sú vzácnosťou prejavy rasizmu, a ani prejavy šovinizmu a neofašizmu ničím výnimočným. Život každého človeka bez ohľadu na jeho národnosť, vierovyznanie či svetonázor je rovnako cenný. Nemožno ľudí súdiť podľa rasy, národnosti, náboženského vyznania tak ako to robili fašisti v 2. svetovej vojne. Je to memento pre nás všetkých aj do budúcnosti. Nie je možné tolerovať akékoľvek prejavy extrémizmu, rasovej nenávisti, xenofóbie ani žiadnych iných prejavov neznášanlivosti a intolerancie.

Budeme tu všetci žiť naďalej - musíme sa preto naučiť spolunažívať v láske, porozumení a v tolerancii k iným ľuďom, k iným národom, iným národnostiam, iným rasám, k ľuˇom s iným vierovyznaním, k ľuďom s iným názorom, s inými zvykmi. Čím skôr sa to naučíme, tým lepšie sa nám bude spolunažívať.

Všetci - Rómovia, Maďari, Rusíni, Afričania, Židia, ľudia rôzneho vierovyznania.. Zbavme sa zhubného posudzovania skupiny a posudzujme každého jednotlivca podľa jeho skutkov a nie podľa predsudkov! Ako pomôcť? Ohlásme každý prejav neofašizmu, rasizmu, extrémizmu príslušným orgánom. Vyjadrime svoj nesúhlas verejne, napíšme naše názory do novín, televízie, zverejnime ich na internete. Zapájajme sa do kampaní, buďme aktívny.


Prehľadávanie:
Live | Google

Funkcie stránky
None

Darujte 2%!
Rozhodnite sami a darujte 2% z vašej zaplatenej dene.
Ďalšie informácie

Speech web

Start TTS

Ďalšie info...

Support program
Pomôžte nám a podporte pripravovaný grantový systém pre oblasť IKT a kybernetiky!
Ďalšie informácie

Vzdelávanie
Všeobecné pojmy
Počítačové prostredie
Spracovanie textu
Tabuľový kalkulátor
Tvorba webu
Ďalšie informácie


Dnes je:
4. 7. 2020
.
Kontaktujte nás Upravte svoj profil Ochrana osobných údajov Podmienky používania S.S.C.I.T.
Posledná aktualizácia: 7/22/2009 11:27:28 PM
471E12A0-FE3C-4ee2-A3EF-FB83AFA57461